Ranczo i pensjonat

Gospodarstwo rodziny Henzlów posiada kilkudziesięcioletnie tradycje, sięgające początków ubiegłego wieku.

W 1972 rodzinną schedę po dziadku Antonim i babci Otylii Wojtaszek przejęli obecni właściciele – Franciszek i Krystyna Henzel. Od tego czasu gospodarstwo rozpoczęło dynamiczną ekspansję w kierunku hodowli zwierząt, w tym koni i świń. W kolejnych latach stopniowo uzupełniając ją o kolejne gatunki zwierząt: krowy, kozy, króliki, sarny, owce oraz różnego rodzaju drób.

W 2007 roku w ofertę włączona została agroturystyka, a w nawiązaniu do rozwijającej się hodowli koni zimnokrwistych i American Quarter Horse gospodarstwo zyskało nową nazwę – Ranczo w Dolinie Odry. Dziś pogłowie koni, stanowiących główną gałąź hodowlaną ośrodka, wynosi już 45 sztuk.

Obecna działalność wspierana jest przez kolejne pokolenie rodziny Henzlów – syna Henryka oraz żonę Katarzynę. Dzięki tak licznej i zaangażowanej familii, przyjeżdżający nad Odrę turyści mogą zaznać niezwykłej gościnności, spróbować tradycyjnych potraw oraz skorzystać z licznych atrakcji.

Produkujemy wyroby według tradycyjnej rodzinnej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Mięso używane do produkcji pochodzi ze zwierząt hodowlanych przez okolicznych rolników. Wyroby wytwarzane są bez sztucznych dodatków, bez konserwantów, a przede wszystkim bez fosforanu. Jedyne dodatki to sól, przyprawy naturalne, takie jak pieprz, jałowiec, czosnek, liść laurowy, kolendra, kardamon, oraz odrobina soli peklującej. W zależności od wielkości mięso leżakuje w solankach z dodatkiem przypraw ziołowych od dwóch do sześciu tygodni, po czym jest obsuszane i wędzone w wędzarniach opalanych wyłącznie drewnem olchowym. Ten sposób produkcji pozwala na uzyskanie około 70 dag gotowego wyrobu z jednego kilograma surowego mięsa. Do produkcji wyrobów podrobowych, takich jak kaszanka, salceson czy pasztetowa dodawane są również naturalne przyprawy i zwykła sól kamienna.

Zapraszamy serdecznie do jednego z najciekawszych pensjonatów w rejonach miasta Opole. To nie tylko Pensjonat ale także wspaniała domowa atmosfera.